SLĀPEKĻA OKSIDULA IETEKME UZ ORGANISMU

2014/05/26 / Kategorija Publikācija

Centrālā nervu sistēma

Patiesais N2O darbības mehānisms nav zināms, taču, to lietojot, gandrīz visu maņu (redzes, dzirdes, taustes) darbība, kā arī sāpju sajūta pavājinās. Atmiņa un koncentrēšanās spēja, kā arī spēja veikt darbības, kurām jāizmanto intelekts, tiek skartas minimāli. Lietojot N2O kopā ar skābekli, fizioloģiskā līmenī (vairāk nekā 20%) N2O izraisa vieglu CNS, galvenokārt – smadzeņu garozas, darbības pavājināšanos. Terapeitiskā līmenī N2O nav nekādas citas ietekmes uz CNS. N2O neietekmē area postrema (vemšanas centru) iegarenajās smadzenēs, izņemot hipoksijas vai anoksijas gadījumā. Ja nav diagnosticēta hipoksija vai anoksija, lietojot N2O, sliktu dūšu un vemšanu novēro reti.

Kardiovaskulārā sistēma

Lietojot N2O un O2 proporcijā 80:20, rodas viegla miokarda saraušanās, zālēm tieši iedarbojoties uz sirdi. Vaskulārā un gludās muskulatūras atbildes reakcija uz norepinefrīnu šajā līmenī ir nedaudz paaugstināta. Lietojot mazākas proporcijas, klīniski nozīmīga iedarbība uz kardiovaskulāro sistēmu nav novērota.

N2O lietošana tieši neietekmē sirdsdarbības ātruma vai sirds izsviedes pārmaiņas. Gadījumos, kad nav diagnosticēta hipoksija vai hiperkarbija, turpinot sedāciju, asinsspiediens ir stabils ar nelielu kritumu.Novēro ādas asinsvadu dilatāciju, kas izraisa apsārtumu un svīšanu. To var klīniski izmantot, lai izdarītu venipunktūru satrauktiem pacientiem un pacientiem, kuriem ir sarežģīti noteikt virsējo vēnu atrašanās vietu.

Elpošanas sistēma

N2O nekairina plaušu epitēliju, tādēļ to var lietot pacienti ar astmu, kuriem nav konstatēts paaugstināts bronhospazmu risks. Elpošanas ritma vai dziļuma izmaiņas, visticamāk, izraisa baiļu sedatīvā novēršana (elpošana kļūst lēnāka un dziļāka) vai tuvošanās uzbudinājuma stāvoklim (ātrāka, seklāka elpošana), nevis tieša N2O iedarbība uz elpošanas sistēmu. Elpošanas tilpums minūtē atpūtas stāvoklī nedaudz palielinās, ja N2O:O2lieto proporcijā 50:50, bet neietekmē elpošanas atbildes reakciju uz CO2.

Dzemde un grūtniecība

N2O un O2bieži izmanto, lai mazinātu nepatīkamās sajūtas dzemdību laikā.Netiek mazināta ne dzemdes kontrakciju amplitūda, ne biežums.N2O caur placentu viegli nokļūst līdz auglim, kur skābekļa koncentrācija augļa asinīs var ievērojami samazināties, ja kopā ar N2O lieto mazāk par 20% skābekļa. N2O un O2 sedācija nav kontrindicēta grūtniecēm.

Tulkots no Dr. Stanley Malamed

 

Leave a Reply

Uz augšu